ОГЛАСНА ТАБЛА

EAB
    ЗБОРНИК НА ТРУДОВИ

research gate

Програмата ЕРАЗМУС+ (Европска регионална акциска шема за мобилност на универзитетски студенти) е програма за размена на студенти основана од Европската Унија во 1990 година. ЕРАЗМУС+ или ЕРАЗМУС плус програмата, е нова програма кој во себе ги содржи сите претходни и своевремении програми за учење, стажирање, тренинг, кои започнаа во 2014.
Моментално оваа програма има повеќе од 4000 партнер институции од 37 земји кои се активни во оваа програма .
ЕРАЗМУС+ 2014-2020
Еразмус+ (2014-2020) е новата програма која е со буџетод 14.7 билиони евра и која опфаќа програми заучење,обука, млади и спорт. Новата ЕРАЗМУС+ програма ги опфаќа сите програми за учење, обука, тренинг, млади и спорт на Европската Унија за Доживотно учење( Еразмус, Леонардо Да Винчи,Комениус, Грундтвиг), Млади во акција, и пет меѓународни програми за соработка (Еразмус Мундус, Темпус, Алфа, Едулинк и програмата за соработка помеѓу индустријализираните земји). Еразмус+ регулативата беше потпишана на 11 декември 2013 година.
Еразмус+ програмата опфаќа мобилност на кадри и студенти. Подолу следат сите потребни документи, информации и линкови.
Coordinator Assistant Professor Bisera Kostadinovska - Stojcevska, PhD.

Kazimierz Wielki University: www.ukw.edu.pl
University of Ljubljana, Faculty of Education

Студентите повеќе информации може да добијат кај Координаторот за Еразмус програмата доц. д-р Бисера Костадиновска - Стојчевска (k_bisera@yahoo.com)

Прозорци за мобилност